X

CE Handbal masculin: Franța a câștigat al patrulea titlu european

Franța a învins Danemarca, scor 33-31, după reprizele de prelungire, și a câștigat Campionatul European de handbal masculin.

Franţa îşi trece astfel în palmares al patrulea titlu european, după cele din 2006, 2010 şi 2014.

Finala CE de handbal masculin s-a desfășurat într-un echilibru total, Franța câștigând împotriva Danemarcei la o diferență de doar două goluri, scor 33-31 (14-14).

După o primă repriză pe contre, scorul pauzei a fost 14-14, dar debutul părții secunde a adus un plus pentru Danemarca.

Danezii au condus în mai multe rânduri la o diferență de două goluri, dar fără să reușească să mărească avantajul.

Finalul celor 60 de minute au adus Franța în situația de a egala și a trimite și acest meci în prelungiri, după semifinala cu Suedia.

A fost din nou egal după prima repriză suplimentară, scor 29-29, dar cu un ultim efort, francezii au terminat partida la două goluri diferență și au obținut medalia de aur.

𝐂𝐨𝐧𝐠𝐫𝐚𝐭𝐮𝐥𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐬 𝐭𝐨 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐜𝐞 #ehfeuro2024 #heretoplay @FRAHandball pic.twitter.com/8GIy3weCqx

— EHF EURO (@EHFEURO) January 28, 2024

În finala mică, Suedia a învins Germania cu scorul de 34-31 (18-12).

Articolul CE Handbal masculin: Franța a câștigat al patrulea titlu european apare prima dată în Presshouse.ro.

Presshouse • 29-01-2024, 12:01:18 • 51 vizualizari