X

Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat Cupa României pentru a doua oară consecutiv

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat finala Cupei României, pentru al doilea an consecutiv, după ce a învins Universitatea Cluj la loviturile de departajare, la finalul celor 120 de minute scorul rămânând egal, 0-0.

Prima ocazie mare a partidei le-a aparținut covăsnenilor în minutul 6, când Ciobotariu a trimis periculos cu capul puțin pe lângă poartă. Apoi, Rondon s-a înălțat la centrarea lui Matei și a trimis peste poartă.

Clujenii au dat replica în minutul 22, când Martic a pasat în fața porții, însă Remacle nu a reușit să șuteze, iar Chipciu a trimis peste poartă.

Apoi, cei de la U Cluj au nimerit de două ori parta lui Niczuly, mai întâi prin Thiam, iar, mai apoi, prin Dan Nistor.

Pe finalul primei reprize, Safranko a șutat puternic din careu, dar Gorcea a respins peste poartă.

În startul celei de-a doua reprize, Dumitrescu a trimis periculos din flancul stâng, iar balonul a aterizat pe plasa porții lui Gorcea.

În minutul 52, Gorcea a intervenit salvator la reluarea lui Ciobotariu și a prins mingea pe linia porții.

Cele două echipe nu au reușit să marcheze nici în cele două reprize de prelungiri, iar partida s-a decis la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare au transformat Roland Varga, Tudorie, Ion Gheorghe, Ștefănescu și Tomas, respectiv Chipciu, Ovidiu Bic, Tescan și Nistor.

Articolul Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat Cupa României pentru a doua oară consecutiv apare prima dată în Presshouse.ro.

Presshouse • 25-05-2023, 12:01:23 • 1006 vizualizari