X

CSM București, victorie clară în Liga Campionilor. Rapid a pierdut cu Herning-Ikast

CSM Bucureşti a învins echipa suedeză IK Savehof, cu scorul de 35-26 (18-10), duminică seara, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

După un început mai dificil, în care scandinavele au condus cu 3-0, 4-2, 6-5, ”tigroaicele” au preluat controlul şi au dominat meciul până la capăt. CSMB a avut un avans de opt goluri pe tabelă la pauză, iar în repriza secundă ecartul a ajuns la 12 goluri, însă diferenţa finală a fost de nouă goluri.

În celelalte meciuri ale grupei, desfăşurate sâmbătă, DVSC Schaeffler a pierdut acasă cu Odense Handbold, scor 22-35, Brest Bretagne Handball a dispus de SG BBM Bietigheim cu 37-30, iar Buducnost BEMAX Podgorica a cedat acasă cu 21-29 în faţa formaţiei Gyori Audi ETO KC.

CSMB va juca următorul meci pe 3 februarie, în deplasare cu Gyori Audi ETO KC, care are victorii pe linie.

Rapid București, învinsă de Ikast în ultimele secunde

Rapid a pierdut cu Herning-Ikast, în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, scor 29-30. Finalul a fost dramatic, rapidistele au egalat cu 10 secunde rămase de jucat, însă danezele au profitat imediat de faptul că Rapid nu avea portarul în poartă și a marcat golul victorie în ultimele clipe ale meciului.

În etapa următoare, Rapid Bucureşti va primi vizita celor de la Ferencvaros, în 4 februarie.

Articolul CSM București, victorie clară în Liga Campionilor. Rapid a pierdut cu Herning-Ikast apare prima dată în Presshouse.ro.

Presshouse • 22-01-2024, 00:01:12 • 89 vizualizari